FAQ

Na stronie z pytaniami i odpowiedziami (FAQ) dotyczącą EDK użytkownik znajdzie informacje na temat powstania EDK, liczby uczestników, sposobów bezpiecznego planowania i przeżycia nocnych wypraw, celu wyprawy oraz dat, kiedy odbywa się EDK w różnych rejonach.

Skąd się wzięła EDK?

Powstała w 2009 roku w środowisku ks. Jacka WIOSNY Stryczka. Pomysł był odpowiedzią na kryzys męskości i kryzys konsumpcjonizmu. EDK nie dogadza, ale wymaga. Proponuje przekraczanie własnych ograniczeń. 40 km oznacza, że ma być daleko. Nocą, być poza strefą komfortu (np. snu). Samotnie lub w skupieniu, bo to czas na własne przemyślania. Okazało się, że działa.

Ile osób było na EDK?

W 2019 roku było blisko 100 tys. Przede wszystkim w Polsce, ale również w kilkudziesięciu krajach na świecie. EDK to jeden z najszybciej rozwijających się ruchów religijnych na świecie.

Jak dobrze przeżyć EDK?

Najważniejsze jest pragnienie zmiany. Nocna droga jest tylko narzędziem. Jest to czas na skupienie, samotność. Rozważania stacji drogi krzyżowej są inspiracją do przemyśleń. Obowiązuje milczenie.

Iść samemu, czy z kimś?

EDK to doświadczenie osobiste. Nie jest to pielgrzymka, nocna przygoda. Można iść samemu. Można wybrać się w dwie lub kilka osób. Należy jednak umówić się wtedy, że w czasie drogi obowiązuje milczenie.

Jak zaplanować EDK?

Na stronie EDK i w aplikacji można znaleźć i wybrać dla siebie trasę. W drodze można kierować śladem GPS korzystając z telefonu. Trzeba wtedy zabezpieczyć się powerbankiem. Dobrze też jest wydrukować sobie opis trasy.

Bezpieczeństwo na trasie.

O bezpieczeństwo należy zadbać samemu. Zasady są podobne jak na szlakach turystycznych. Można wybrać się z kimś. Dobrze jest umówić się z kimś bliskim na ewentualny kontakt telefoniczny.

Co to znaczy ekstremalnie?

To znaczy daleko. 40 km, może być więcej. Lub 30 km i 500 m przewyższenia. Jeśli dla kogoś to mało, może oczywiście iść więcej. Zawsze należy pamiętać jednak, ze to nie sport, ale wydarzenie duchowe.

Co zrobić, gdy 40 km to za daleko?

EDK nie jest dla wszystkich. Tak, jak maraton. Zawsze należy trenować, by dać z siebie więcej. Jeśli ktoś wyruszy na trasę i nie ma już siły, może zejść z trasy.

Jaki jest cel nocnej wyprawy?

Stanie się pięknym człowiekiem. Czyli takim, z którym inni chcą spędzać czas. EDK wyrywa ze schematów. Pozwala się zmienić.

Kiedy odbywa się EDK?

W większości rejonów EDK 22 marca 2024r. Aby sprawdzić datę EDK na interesującej Cię trasie, wejdź na trasy.edk.org.pl.